טייסת קרב מזווית שלא הכרתם

טייסת קרב מזווית שלא הכרתם

היחידה הבסיסית בחיל האוויר הישראלי, כמו גם בחילות אוויר אחרים, נקראת טייסת והיא זו שמוציאה לפועל את המשימות השונות שמוטלות על החיל.

המבנה של הטייסות בצה”ל

בצה”ל משמש השם “טייסת” לא רק לקבוצת מטוסים או מסוקים – שנקראת “טייסת טיסה” – אלא גם לציון הגופים השונים שנמצאים בבסיסי חיל האוויר. טייסת טיסה מורכבת מ-12-24 מטוסים (או מסוקים), לרוב מאותו דגם, ולצידה פועלות בבסיסים השונים 3 טייסות נוספות: טייסת התעופה שתפקידה הוא לספק את השירותים הדרושים לטיסות המבצעיות (הגנה מהקרקע, פיקוח, בקרה, כיבוי אש ועוד); טייסת התחזוקה האווירית; וטייסת המנהלה שאמונה על נושאים כגון כוח אדם, אפסנאות, מזון ורפואה.

הסוגים השונים של טייסות הטיסה

ישנם כמה סוגים של טייסות טיסה. הארבע העיקריות הן טייסות מטוסי קרב, טייסות מסוקים, טייסות תובלה וטייסות כטמ”מים (כלי טיס מאוישים מרחוק). כמו כן ישנה טייסות ניסוי , טייסות סימולטורים ועוד.

טייסת קרב

טייסות הקרב הן חוד החנית של חיל האוויר ומשאת נפשם של רוב רובם של פרחי הטיס. טייסות קרב מבצעות יירוטים שנדרשים להגנת תושבי המדינה וכן תקיפות חיוניות לביטחון ישראל, כולל כאלה שמתבצעות הרחק מגבולות הארץ ופעולות שאסורות בפרסום גם שנים רבות לאחר שהושלמו בהצלחה. חלק ממטוסי הקרב מופעלים על-ידי טייס בודד וחלקם האחר מצריך נוכחות של טייס קרב ונווט קרב, ושגרת הטייסות כוללת כמובן גם אימונים רבים שמשביחים את היכולות המקצועיות של הטייסים והנווטים. בין הבסיסים שבהם נמצאות טייסות הקרב: חצור, חצרים, רמת דוד, נבטים ורמון. בין מטוסי הקרב שבאמצעותם שומר חיל האוויר על עליונות אווירית במזרח התיכון – דגמים שונים של F16, F15 ומטוסים חדישים מדגם F35 (אדיר)

טייסת מסוקים

טייסות המסוקים עוסקות במגוון משימות. לדוגמא: מסוקים מחלצים חיילים פצועים, מנחיתים לוחמים בעומק שטח האויב, מבצעים סיכולים ממוקדים ובאופן כללי מהווים מרכיב רב חשיבות ויקר ערך בצה”ל מאז שנות החמישים של המאה הקודמת.

החלוקה הבסיסית היא למסוקי קרב ולמסוקי סער (מסוקי תובלה). טייסות מסוקים נמצאות בבסיס רמון, בפלמחים, בתל נוף, עובדה, רמת דוד ועוד. בין המסוקים בהם מתבצעות הטיסות למטרות השונות: מגוון דגמים של חברת בל האמריקאית, האפאצ’י AH-64 שנחשב, ובצדק, לאחד ממסוקי הקרב הטובים בעולם כיום, הבלק הוק UH-60 (שמשמש כמסוק הסער הנפוץ ביותר בצבא האמריקאי) והיסעור – מסוק התובלה הגדול ביותר בחיל האוויר. עוד כדאי לדעת כי לצה”ל גם מסוק שיכול לפעול מסטי”לים – העטלף, שנועד לסייע לחיל הים בקרבות ימיים וגם במשימות הצלה, חיפוש ותובלה בים.

טייסת תובלה, בקרה, מודיעין וכיבוי

טייסות התובלה אמונות על ביצוע מגוון רחב של משימות חשובות, הן בשגרה, הן במהלך מלחמות והן כשהמטרה היא סיוע לנפגעי אסון טבע. היכולות הגבוהות של אנשי טייסות התובלה כבר באו לידי ביטוי באינספור פעולות הומניטריות כגון סיוע לנפגעי רעידת אדמה קשה בארמניה, איתור נפגעים וחילוץ ניצולים לאחר רעש אדמה בנפאל והושטת עזרה רפואית לפליטים מרואנדה שברחו מבתיהם במהלך מלחמת האזרחים במדינה. עוד משימה מרגשת במיוחד של טייסת תובלה צה”לית הייתה לקיחת חלק במבצע העלאת יהודי אתיופיה לישראל ב-1991 (“מבצע שלמה”).

 

מעוניינים בפרטים נוספים?

נשמח לייעץ ולהתאים את הטיסה המושלמת עבורכם

לייעוץ והתאמת טיסה ניתן להתקשר למספר 074-7403333,
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
X
דילוג לתוכן